مونرو یک ارز دیجیتال رمزپایه متن باز است که در آوریل ۲۰۱۴ راه‌اندازی شده و بر سه اصل خصوصی بودن، غیر متمرکز بودن و مقیاس‌پذیری (قابلیت مدیریت تراکنش‌ها در صورت رشد سیستم یا شبکه) متمرکز است.

مونرو چیست ؟

این ارز رمزپایه برخلاف بسیاری از ارزهای رمزپایه دیگر، که از مشتقات بیت کوین هستند، مبتنی بر پروتکل CryptoNote  است و تفاوت‌های الگوریتمی‌ قابل توجهی در ارتباط با مسدود کردن بلاک چین دارد. از جمله تفاوت‌های مونرو و بیت کوین را می‌توان به مبهم بودن هویت ارسال کننده و دریافت کننده توسط مونرو و عدم امکان مشاهده موجودی افراد در بلاک چین مونرو اشاره کرد.

در سال ۲۰۱۶، Monero رشد سریعی را در بازار سرمایه (از ۵ میلیون دلار به ۱۸۵ میلیون دلارآمریکا) و حجم معاملات تجربه کرده است.

 Monero یک پول امن، خصوصی و غیرقابل ردیابی است و به صورت آزاد در دسترس همه قرار دارد. این ارز دیجیتال مبتنی بر گواه اثبات کار (proof-of-work ) است و در خرید و فروش‌ها از نام کوتاه XMR برای آن استفاده می‌شود.

برای پاسخ به سوال مونرو چیست باید گفت با مونرو، شما بانک خود هستید و کنترل آن فقط با خود شما است. شما مسئول منابع مالی خود هستید و حساب‌ها و معاملاتتان از چشم دیگران پنهان می‌ماند.

Monero  برای مبهم کردن هویت فرستدگان و گیرندگان از یک فناوری خاص به نام «امضاهای حلقه‌ای» استفاده می‌کند که این فناوری از ویژگی‌های اصلی پروتکل CryptoNote است. امضاهای حلقه‌ای هویت فرستنده را از طریق مخلوط کردن، پنهان می‌کند. Monero کلیدهای حساب کاربری یک کاربر را با کلیدهای عمومی‌ به‌دست آمده از بلاک چین ترکیب و یک حلقه با امضاهای ممکن ایجاد می‌کند. لذا ناظران خارجی نمی‌توانند یک امضا را به یک کاربر خاص پیوند دهند.

مفهوم امضای حلقه ای ابتدا توسط دانشگاه MIT و موسسه Weizmann در مقاله‌ای در سال ۲۰۰۱ شرح داده شد و استفاده از این تکنولوژی در آن زمان که بیشتر ارزهای رمزپایه مورد استفاده در بلاک چین جدید بودند و زمانی برای سنجیدن آن‌ها سپری نشده بود، باعث اثبات مشروعیت Monero گردید.

شایان ذکر است که در حالی که سرویس‌های مخلوط کردن برای بسیاری از ارزهای رمزپایه در دسترس هستند، کاربران عموما تنها زمانی سکه‌ها را مخلوط می‌کنند که بخواهند چیزی را پنهان کنند. با این وجود Monero همه سکه‌های استفاده شده در معاملات را مخلوط می‌کند که به رفع این سوظن‌ها کمک می‌کند که سکه‌ها برای پنهان کردن اطلاعاتی که فرستندگان و گیرندگان نمی‌خواهند دیگران بدانند، مخلوط شده‌اند.

کاربران Monero در ضمن اینکه قادر به حفظ خصوصی تاریخ معامله خود هستند، می‌توانند این اطلاعات را به‌طور انتخابی برای افرادی که می‌خواهند، به اشتراک بگذارند. هر حساب Monero دارای یک کلید مشاهده است که به هرکسی اجازه می‌دهد که با نگه داشتن آن، معاملات آن حساب را مشاهده کند.

در ابتدای کار، امضاهای حلقه‌ای اطلاعات فرستندگان و گیرندگان درگیر معامله را بدون مخفی کردن مبلغ انتقال، مبهم می‌کرد؛ اما آپدیتی به نام RingCT یک امضای حلقه‌ای جدید را به کار گرفت که هم ارزش معاملات و هم اطلاعات گیرنده و فرستنده را پنهان می‌‌کند.

پروتکل CryptoNote که مونرو بر اساس آن کار می‌کند، به جز ویژگی استفاده از امضاهای حلقه‌ای، ویژگی دیگری دارد که استفاده از کلیدهای تبادل یک بار مصرف است و به واسطه آن‌ها تراکنش‌ها غیر قابل ردیابی می‌شوند.

علاوه بر استفاده از امضاهای حلقه‌ای، Monero  حفظ حریم خصوصی را به واسطه آدرس‌های خالی که به طور تصادفی تولید می‌شوند، بالا می‌برد. با این ویژگی، گیرندگان یک آدرس واحد را منتشر می‌کنند و معاملاتشان به آدرس‌های جداگانه منحصر به‌فردی ارسال می‌شود. در نتیجه معاملات Monero را نمی‌توان به آدرس منتشر شده از گیرنده یا فرستنده پیوند داد.

لذا می‌توان گفت Monero با کمک این دو ویژگی درجه بالایی از ناشناس بودن را برای کاربران خود فراهم می‌کنند؛ نکته جالب اینجا است که در پروتکل  CryptoNote، میزان ناشناس بودن را خود کاربران انتخاب می‌کنند که می‌خواهند بین ۵ نفر یا بین ۵۰ نفر پنهان شوند؛ هرچه میزان ناشناس بودن بیشتر باشد، کاربر باید کارمزد بیشتری بپردازد.

برای پاسخ به سوال مونرو چیست باید اضافه کرد، Monero از ویژگی تعویض‌پذیری (قابلیت استفاده از یک پول به جای پول دیگر) ، که یک ویژگی ضروری پول و هر ارزی به شمار می‌آید، برخوردار است. بدون تعویض‌پذیری، می‌توان مسیر پول را ردیابی و باطل کرد و این ویژگی، استفاده از پول‌های دیجیتال به عنوان پول را دشوار می‌سازد. به دلیل ماهیت ترکیبی Monero، که همه خروجی‌های نقل و انتقالات به صورت پیش فرض با هم ترکیب می‌شوند، در یک معامله نمی‌توان نتیجه گرفت که آیا خروجی‌های معامله، در یک معامله مشخص خرج شده‌اند یا خیر. لذا با یک بلاک چین مبهم و غیر شفاف روبه‌رو هستیم که همه پول‌ها را برابر می‌سازد. تعویض‌پذیری در پروتکل Monero، آن را به یک پول واقعی دیجیتالی تبدیل کرده است.

مونرو ( Monero ) یک نوع ارز رمزپایه با ویژگی‌های امنیت بیشتر، غیر قابل ردیابی بودن و حفظ حریم خصوصی بهتر است. مونرو مثل دیگر ارزهای مجازی متن باز (open source) است و برای همه قابل دسترس است. انتقال پول بدون نیاز به واسطه‌ای مثل بانک کاربرد اصلی مونرو است. مشابه همه ارزهای رمزپایه کنترل پول و سرمایه در دست صاحب آن است و هیچ کس نمی‌تواند آن را کنترل کند یا جلوی انتقال آن را بگیرد.

 

ارسال نظر

این سرویس آنچنان دارای اعتبار و اعتماد شده است که بالغ بر درصد خریداران از آن استفاده می کنند

اولین قدم برای اخذ ویزای تمامی کشور ها ، تعیین وقت سفارت آن کشور جهت مصاحبه می باشد.

ویزا کارت ها میتواند جایگزین بسیار مناسبی برای کلیه خرید های اینترنتی شما باشد.