هدف ایجاد ( Monero )  مونرو چیست ؟

بعد از بیت کوین صدها نوع ارز رمزپایه ایجاد و توسعه داده شد، همه آن‌ها مدعی حفظ حریم خصوصی هستند. منظور از حفظ حریم خصوصی یعنی شخصی یا نهادی نتواند تراکنش‌های مالی یا میزان دارایی شما را کنترل کند. از میان همه انواع ارز رمزپایه ساخته شده فقط تعداد محدودی توانستند به معنای واقعی حافظ حریم خصوصی کاربران باشند. بیت کوین با ویژگی ناشناس بودن کاربران معرفی شد اما آنچنان هم ناشناس عمل نمی‌کند. کاربرانی که از بیت کوین استفاده می‌کنند، هویتشان در پشت پرده آدرس‌ها و نام‌های مستعار مخفی است، حال آن که با گذشت زمان ثابت شد این روش کارا نیست و نمی‌تواند هویت افراد را مخفی نگه دارد.

آدرس و تراکنش‌های مربوط به آن، هردو در بلاک چین ذخیره می‌شوند و برای عموم مقابل مشاهده هستند. با این که هر آدرس مشخص نیست متعلق به چه کسی است اما با دنبال کردن تراکنش‌هایی مثل خرید از فروشگاه اینترنتی، تبدیل آن به پول رایج محلی و واریز به حساب بانکی یا انتقال آن به آدرس‌های مشخص دیگر در طول زمان، می‌توان هویت فرد صاحب آن را رد گیری و پیدا کرد. این کار شاید کمی سخت باشد اما امکان پذیر است و چندین بار هم نهادهای امنیتی از این طریق افراد خلاف کار را دستگیر کرده‌اند.

با پدیدار شدن این ضعف در بیت کوین، ارزهای رمزپایه دیگری با هدف رفع آن ایجاد شدند. برای مثال ارز رمزپایه دش ( Dash  ) با روش درهم آمیختن دارایی چند کاربر سعی می‌کند از شناسایی شدن هویت کاربران جلوگیری کند. زد کش ( Zcash ) با تغییر ساختاری که به عنوان zk-SNARKs از آن نام برده می‌شود به کاربران اجازه می‌دهد هویتشان را مخفی نگه دارند به علاوه در بلاک چین آن، مقدار تراکنش‌ها افشا نمی‌شود.

اما هنوز یک مشکل وجود دارد، این ارزهای رمزپایه ویژگی حفظ حریم خصوصیشان اختیاری است نه پیش فرض، یعنی کاربر در صورت درخواست از این خدمت استفاده می‌کند و کارمزد بیشتری باید بپردازد. آن طور که آمارها نشان می‌دهد کمتر از ۳۰ درصد تراکنش‌های ارزهای رمزپایه حامی حریم خصوصی، به صورت اختیاری محافظت شده هستند. اما مونرو به صورت پیش فرض محافظ حریم خصوصی کاربرانش به صورت کامل است و با این ویژگی توانسته است محبوبیت خوبی به دست آورد.

مونرو چیست و کارکرد آن چگونه است؟

مونرو سال ۲۰۱۴ عرضه شد. تیم توسعه دهنده آن هیچ مقداری از مونرو را برای خود کنار نگذاشتند و توسعه آن وابسته به کمک‌های مالی است. ویژگی اصلی و متمایز مونرو امضای حلقه‌ای ( Ring signatures ) آن است. این ارز رمزپایه برای مخفی کردن هویت فرستدگان و گیرندگان از دید ناظر بیرونی از امضاهای حلقه‌ای استفاده می‌کند. به زبان ساده امضای حلقه‌ای کلید‌های حساب کاربری را با کلید‌های عمومی که در بلاک چین مونرو ایجاد می‌شود مخلوط می‌کند تا حلقه‌ای از امضا کنندگان احتمالی بسازد. با این کار ناظر بیرونی نمی‌تواند یک کاربر را به یک امضا کننده ارتباط دهد.

ویژگی مخلوط کردن ( mix ) در برخی ارزهای رمزپایه دیگر هم وجود دارد و کاربران به طور کلی از این ویژگی هر وقت نیاز به مخفی کاری داشته باشند استفاده می‌کنند نه در حالت معمول. اما مونرو همیشه و برای همه تراکنش‌ها از این ویژگی استفاده می‌کند. در این ارز مجازی به صورت بالعکس اگر کاربری بخواهد می‌تواند به طور انتخابی به شخصی اجازه دهد تا تراکنش‌های وی را مشاهده کنند.

مونرو به طور خلاصه هویت کاربران، مقدار هر تراکنش و آدرس ‌ها را مخفی نگه می‌دارد. شاید بپرسید آدرس که برای انتقال مورد نیاز است چگونه مخفی نگه داشته می‌شود؟ مونرو برای هر تراکنش یک آدرس یک بار مصرف ایجاد می‌کند، با این کار هیچ کس نمی‌تواند هویت ارسال کننده یا گیرنده را شناسایی کند.

جابجایی و پذیرش واحدهای ارزی

مونرو برای فراهم کردن حریم خصوصی صد در صدی، جابجایی و تساوی واحد ارزی را ارائه می‌کند. به این معنی که هر واحد این ارز با دیگر واحدها برابر است و می‌تواند جایگزین دیگری شود. اهمیت این موضوع در این است که تاریخچه هر بیت کوین در بلاک چین ثبت و ضبط می‌شود. برای مثال بیت کوینی که در سابقه آن دزدی یا استفاده در تراکنشی خاص باشد می‌تواند در صرافی‌ها یا از طرف پذیرنده‌ها پس زده شود.

به خاطر همین ویژگی‌ مونرو است که هیچ دو واحدی از ارز مجازی آن ( XMR ) از یک دیگر قابل تشخیص نیست و از نظر دریافت کننده هیچ تفاوتی بین آن‌ها نیست. علاقه بازارهای سیاه مثل AlphaBay و Oasis هم به این ارز رمزپایه به همین دلیل است.

 

ارسال نظر

این سرویس آنچنان دارای اعتبار و اعتماد شده است که بالغ بر درصد خریداران از آن استفاده می کنند

اولین قدم برای اخذ ویزای تمامی کشور ها ، تعیین وقت سفارت آن کشور جهت مصاحبه می باشد.

ویزا کارت ها میتواند جایگزین بسیار مناسبی برای کلیه خرید های اینترنتی شما باشد.