بیت کوین، واحد پول مجازی که تحول عجیبی در دنیا راه انداخته و زمانی یک ایده‌ غیرقابل اجرا دانسته می‌شد، این روزها ارزشمندتر از هر واحد پولی دیگری در جهان معامله می‌شود.

 بیت‌کوین هرچند تنها واحد پولی مجازی در دنیا نیست اما از تمام نمونه‌های دیگر گوی سبقت را ربوده و حالا ارزشمندترین آنهاست. تا زمان انتشار این گزارش، هر واحد بیت‌کوین بیشتر از 17هزار دلار آمریکا معامله می‌شد؛ ارزشمندترین واحد پولی در طول تاریخ جهان. بیت کوین هنوز از طرف هیچ شرکت خصوصی یا دولتی حمایت نمی‌شود و بانک‌های مرکزی دنیا نیز عموما تمایلی ندارند که آن را به رسمیت بشناسند. با وجود این، پول دیجیتال در حال تاخت و تاز و ارزشش همچنان رو به افزایش است. پول دیجیتال چیست، هدف سازندگانش از ایجاد آن چه بوده، چطور کار می‌کند و در کنار مزایایش، چه معایبی دارد؟

اولین بیت‌کوین کمتر از 4 سال پیش در بازار ارائه شد و نیوزویک وجودش را فاش کرد. در آن زمان، این واحد پولی فقط چند ده دلار قیمت داشت اما حالا با در اختیار داشتن 10واحد آن می‌توان معامله‌های قابل توجهی انجام داد. با اینکه مدت نسبتا کوتاهی از عرضه این پول دیجیتال در دنیا گذشته، بخواهیم یا نه، پول‌های دیجیتال در دنیا وجود دارند. به جز بیت‌کوین که معروف‌ترین و ارزشمندترین آنهاست، 1200پول دیجیتال با بیشتر از 400میلیارد دلار ارزش در دنیا استفاده می‌شوند.

هرچند بانک مرکزی ایران درباره افزایش افسارگسیخته قیمت بیت‌کوین در جهان به مردم کشورمان هشدار داده و تأکید کرده که ایرانیان بهتر است بیت‌کوین نخرند، اما ‌روز گذشته عبدالحمید منصوری، کارشناس پولی و بانکی به پژوهشکده‌ پولی و بانکی گفته: پول‌های رمزی در ایران، به‌صورت گسترده وجود ندارد؛ زیرا دسترسی به اینترنت و آگاهی برای تمام افراد امکان‌پذیر نبوده و حتی مورد پذیرش فروشگاه‌های مجازی ایرانی هم نیست، ضمن اینکه فعالیت‌ها در این حوزه، به‌صورت غیررسمی انجام می‌شود. باید قوانین و مسائل در حوزه پول‌های رمزی را هرچه سریع‌تر تدوین کنیم تا رونق اقتصادی را براساس فناوری اطلاعات داشته باشیم.

در اظهارنظری مشابه، امیرحسین دوایی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان گفته است که ایران کشور بعدی است که خود را برای استفاده از بیت کوین آماده می‌کند. دوایی تأکید کرده: «وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در راستای تلاش‌ها برای فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای استفاده از بیت‌کوین در داخل کشور، چندین مطالعه پژوهشی راه انداخته است».معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود که ابعاد مورد نیاز برای انضمام بیت کوین، هم اقتصادی و هم زیربنایی هستند‌. وی در ادامه با توجه به آنکه تحولات دیجیتال «قدرت نرم» ایران است، به اهمیت اجرای هرچه سریع‌تر این انضمام اشاره کرد.

 

ارسال نظر

این سرویس آنچنان دارای اعتبار و اعتماد شده است که بالغ بر درصد خریداران از آن استفاده می کنند

اولین قدم برای اخذ ویزای تمامی کشور ها ، تعیین وقت سفارت آن کشور جهت مصاحبه می باشد.

ویزا کارت ها میتواند جایگزین بسیار مناسبی برای کلیه خرید های اینترنتی شما باشد.