جمعه سیاه در آمریکا روز بعد از روز شکرگزاری که عملاً آخرین جمعه ماه نوامبر به شمار رفته و آغاز آیین خرید برای کریسمس حساب می‌شود.

در واقع جمعهٔ سیاه یا حراج جمعه یک روز تعطیل نیست، اما اکثر شرکتها این اجازه را به کارکنان خود می‌دهند که این روز را مرخصی گرفته و به خرید سال نو بپردازند.

سالها است که این روز، شلوغترین روز برای فروشنده‌ها است. هر چند آمریکای شمالی محل اصلی رخداد این سنت است، اما همچون بسیاری از سنتهای دیگر این منطقه، این سنت نیز به کشورهای دیگر سرایت کرده است.

این روز به قدری اهمیت دارد که فروشگاه‌ها قبل از ساعت ۴ صبح کار خود را آغاز کرده و مردم از همان زمان برای خرید به فروشگاه هجوم می‌آورند و باید تا قبل از آغاز شب خرید کرده باشند.

در این حراجی ها فروشگاه ها به سرعت به نقدینگی دست می یابند و بهترین بازار را دارند و مردم سطح پایین جامعه نیز می توانند خرید عید خود را با قیمت هایی مناسب تر تهیه کنند.

اما فروشگاه های اینترنتی هم بی کار ننشستند و در این بین آمازون توانست رکورد فروش خود را در بازار حراج جمعه بشکند .

بلومبرگ هم  گزارشی از ارزش خالص ثروت مالک آمازون را منتشر کرد. ثروت بزوس برای اولین بار از 100 میلیارد گذشته است.

افزایش ثروت بزوس به دلیل عملکرد بسیار خوب آمازون در سال جاری بود. بلک فرایدی باعث شد سهام آمازون از 12 رقم عبور کند. یک شرکت تخمین زده است که آمازون بیش از نیمی از فروش آنلاین خود را برای جمعه سیاه اختصاص داده است.

ثروت بزوس در سال جاری میلادی حدود 33 میلیارد دلار رشد داشته است. آخرین بار در سال 1999 ثروت بیل گیتس 12 رقمی شده بود.

گفتنی است؛ جف بزوس غیر از آمازون در چند شرکت دیگر نیز سهامدار است. واشنگتن پست و بلو اوریجین از شرکت هایی هستند که بزوس در آن ها سهام دارد.

بزوس در سال 2013 با 250 میلون دلار بخشی از سهام واشنگتن پست را خریداری کرد. او همچنین سالانه یک میلیارد دلار خرج بلو اوریجینمی کند.

 

ارسال نظر

این سرویس آنچنان دارای اعتبار و اعتماد شده است که بالغ بر درصد خریداران از آن استفاده می کنند

اولین قدم برای اخذ ویزای تمامی کشور ها ، تعیین وقت سفارت آن کشور جهت مصاحبه می باشد.

ویزا کارت ها میتواند جایگزین بسیار مناسبی برای کلیه خرید های اینترنتی شما باشد.