پی پال یک شرکت آمریکایی است که در زمینه تجارت الکترونیکی و سامانه انتقال وجه الکترونیکی فعالیت می‌کند. سامانه پی پال، پرداخت و انتقال وجه را از طریق اینترنت و به صورت آنی امکان پذیر می‌کند. این سامانه جایگزین مناسبی برای شیوه‌های سنتی نقل و انتقال وجه نقد، همانند چک و حواله پولی است.

 PayPal هم اکنون یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های پرداخت الکترونیکی در سرتاسر جهان است که هزاران نفر از فریلنسر گرفته تا کمپانی‌های بزرگ از خدمات متنوع پرداخت و دریافت ارزی آن استفاده می‌کنند. این شرکت در سال ۱۹۹۸ تاسیس شد و اولین سهام آن در سال ۲۰۰۲ به صورت عمومی عرضه شد.

در این مقاله و مقالات بعدی به نحوه آغاز به کار PayPal و تاریخچه آن می‌پردازیم.

تاریخچه پی پال

پی پال در سال ۱۹۹۸ توسط پیتر تیل و مکس لوچین پا به عرصه وجود گذاشت. تاریخچه پی پال به زمانی باز می‌گردد که این دو در شرکتی به نام Confinity در زمینه تولید نرم افزارهای امنیتی همکاری می‌کردند. جالب است بدانید که اولین انتقال پول در سیستم پی پال در سال ۱۹۹۹ و در همان شرکت انجام گرفت. در ماه مارس سال ۲۰۰۰، شرکت Confinity با x.com ادغام شد و فعالیت خود را در موازات هم ادامه دادند تا اینکه در اکتبر همان سال به دلیل اختلاف میان مدیران رده بالا، تنها «ایلان ماسک» بود که می‌دانست پی پال چیست و به موفقیت آن امید فراوان داشت. ایلان ماسک در آن زمان معتقد بود که باید سایر فعالیت‌های شرکت متوقف شده و فقط روی پی پال و انتقال پول الکترونیکی تمرکز شود. ایلان ماسک پس از آن با جدا شدن سایر مدیران از x.com نام آن شرکت را به پی پال تغییر داد. در سال ۲۰۰۲ طبق تصمیمات هیات رئیسه، سهام پی‌ پال به صورت عمومی برای خریداران عرضه شد.

پی پال در گذر زمان

در جولای ۲۰۰۲ پی پال توسط eBay با مبلغ ۱٫۵ بیلیون دلار خریداری شد. بسیاری از فروشندگان در این وب‌سایت از این روش پرداخت استفاده می‌کردند و به تدریج پی‌ پال تبدیل به پرداخت الکترونیک غالب شد و سایر روش‌های پرداخت مانند Google Checkout یا وسترن یونیون از لیست روش‌های پرداخت این وب‌سایت حذف شدند.

پی پال در سال ۲۰۰۵ سیستم پرداخت الکترونیک VeriSign را خریداری کرد و در سال ۲۰۰۷ وارد همکاری مشترک با مستر کارت شد تا به این ترتیب امنیت پرداخت‌های خود را بالا برده و امکان استفاده از کارت فیزیکی را نیز برای کاربران خود فراهم کند. بدین ترتیب در وب‌سایت‌هایی که پذیرنده PayPal نبودند، یک مستر کارت یک بار مصرف برای همان صورت حساب ایجاد شده و پرداخت به آسانی انجام می‌شد. در اواخر سال ۲۰۰۷ پی‌ پال در حدود ۱/۸ بیلیون دلار درآمد داشته است.

در سال ۲۰۱۰، پی‌پال در ۱۹۰ فروشگاه در ۲۵ کشور دنیا بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر فعال داشت. بعد از اینکه PayPal در دسامبر سال ۲۰۱۰ از ارسال کمک‌های مالی به ویکی لیکس جلوگیری کرد، توسط اعضای Anonymous Hacktivist تحت حملات شدید سایبری قرار گرفت.

در سال ۲۰۱۱، پی‌ پال اعلام کرد که فعالیت‌های خود را بر روی پرداخت آفلاین متمرکز می‌کند تا به کاربران امکان پرداخت وجه در تمامی فروشگاه‌ها را بدهد. در همین راستا با Discover Card همکاری خود را آغاز کرد و بدین ترتیب در ۷ میلیون فروشگاهی که این کارت پذیرش می‌شود، کاربران PayPal هم قادر به پرداخت وجه از طریق آن هستند. در پایان سال ۲۰۱۲، میزان مبلغ نقل و انتقال شده در شبکه پی پال رقم ۱۴۵,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ دلار است.

در سال ۲۰۱۳، زمزمه های جدایی ebay از پی پال به گوش می‌رسید. که در سپتامبر ۲۰۱۴، eBay به عنوان یک شرکت عمومی از پی پال جدا شد و به کار خود ادامه داد.

در جولای سال ۲۰۱۵، پی‌پال اعلام کرد که وارد مناقصه خرید شرکت Xoom می‌شود. این شرکت در زمینه تجارت الکترونیک فعالیت دارد و PayPal با پرداخت مبلغ ۱/۰۹ بیلیون دلار این شرکت را خریداری کرده و ۱/۳ میلیون کاربر فعال این شرکت را که در سال مبلغی در حدود ۷ بیلیون دلار انتقال می‌دهند، به کاربران فعلی خود اضافه کرد.

در اول سپتامبر ۲۰۱۵، PayPal شبکه همتا به همتا انتقال پول از طریق PayPal.me را معرفی کرد. در این شبکه کاربران می‌توانند یک لینک منحصر به فرد درخواست وجه را در قالب لینک PayPal.me/username/amountrequested برای فرد مقابل به شکل پیامک، ایمیل و یا پیام متنی ارسال کنند. در حقیقت PayPal با این حرکت خود وارد حوزه تلفن همراه شد و در نظر داشت پرداخت امنی را برای کاربران خود به شکلی بسیار ساده‌تر از روش معمول پرداخت، یعنی از طریق تلفن همراه برای آن‌ها فراهم سازد. این فناوری در بیش از ۱۸ کشور جهان اجرایی شد. در اواخر سال ۲۰۱۵ تعداد کاربران فعال پی پال به عدد ۱۷۰ میلیون رسید.

پی پال یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های آمریکایی است که هم اکنون بیش از ۱۷۰ میلیون کاربر فعال در شبکه خود دارد که روزانه مبلغ بسیار بالایی را در این شبکه منتقل می‌کنند. در قسمت اول این مقاله به بررسی سیستم انتقال وجه الکترونیکی PayPal و تاریخچه آن در گذر زمان پرداختیم. در این قسمت از مقاله به بررسی خدمات پی‌ پال و بحث‌های امنیتی آن خواهیم پرداخت. با آغاز سال ۲۰۱۷، PayPal در ۲۰۲ فروشگاه به ۱۹۷ میلیون کاربر فعال خود در ۲۵ واحد پول کشورهای مختلف جهان،خدمات انتقال وجه ارائه می‌دهد. پی‌پال امکان انتقال پول به صورت شخصی و تجاری را بر بستر اینترنت فراهم کرده است.

ادامه مقاله را در شماره بعد می خوانید...

ارسال نظر

این سرویس آنچنان دارای اعتبار و اعتماد شده است که بالغ بر درصد خریداران از آن استفاده می کنند

اولین قدم برای اخذ ویزای تمامی کشور ها ، تعیین وقت سفارت آن کشور جهت مصاحبه می باشد.

ویزا کارت ها میتواند جایگزین بسیار مناسبی برای کلیه خرید های اینترنتی شما باشد.